کد خبر:7468
پ

رکیب‌خانه، میزبان آثار فاخر شیشه‌ای دوره قاجار

بعد از مدت‌ها، آثار تزئینی و فاخرِ شیشه‌ای دورۀ قاجار یک‌بار دیگر در ویترین‌های نمایشگاه موزه هنرهای تزئینی ایران در معرض بازدید عموم قرار گرفتند. مژگان صفامهر، مدیر موزه هنرهای تزئینی ایران، به ایسنا گفت: آثار شیشه‌ای این نمایشگاه، آثار ثبتی موزه هنرهای تزئینی ایران هستند که مدتی به نمایش درنیامده بود. او با اشاره […]

بعد از مدت‌ها، آثار تزئینی و فاخرِ شیشه‌ای دورۀ قاجار یک‌بار دیگر در ویترین‌های نمایشگاه موزه هنرهای تزئینی ایران در معرض بازدید عموم قرار گرفتند.

مژگان صفامهر، مدیر موزه هنرهای تزئینی ایران، به ایسنا گفت: آثار شیشه‌ای این نمایشگاه، آثار ثبتی موزه هنرهای تزئینی ایران هستند که مدتی به نمایش درنیامده بود.

او با اشاره به اینکه آثار دائمی نمایشگاه در ضلع شمالی و غربی موزه هنرهای تزئینی نگهداری می‌شوند، بیان کرد: هم‌اکنون بخش شمالی نمایشگاه که پیش‌تر نیز به آثار دائمی اختصاص داشت، برای ارائه آثار فاخرِ شیشه‌ای دوره قاجار مورد استفاده قرار گرفته است و این نمایشگاه حداقل تا یک‌سال آینده برپا خواهد بود.

مسئول و امین‌اموال موزه هنرهای تزئینی ایران گفت: هر موزۀ شیء محوری، دارای آثار دائمی است که در اختیار امین اموال قرار می گیرد. آثار این نمایشگاه نیز شماره ثبت اموال دارند و متعلق به موزۀ هنرهای تزئینی ایران هستند. این آثار که به سده ۱۳ هجری قمری و دوران قاجار تعلق دارند، اکنون در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته‌اند.

 

رکیب‌خانه، میزبان آثار فاخر شیشه‌ای دوره قاجار

 

صفامهر ادامه داد: آثار زیادی در موزۀ هنرهای تزئینی ایران وجود دارد و به همین دلیل تلاش من بر این است که همه آثاری که قابلیت نمایش دارند در دوره‌های متمادی فرصت به نمایش درآمدن داشته باشند. به همین دلیل برخی از آثار به‌صورت سالانه یا فصلی جمع‌آوری خواهند شد و آثار دیگری جهت ارائه در نمایشگاه جایگزین می‌شوند.

او اشیاء شیشه‌ای موزه را حساس و نگهداری از آن‌ها طبق ضوابط خاصی دانست و اضافه کرد: تعداد ۵ ویترین برای نمایش این آثار تدارک‌دیده شده که هر کدام ۳ شیء شیشه‌ای دوران قاجار را به نمایش گذاشته‌اند. در مجموع، در این نمایشگاه ۱۵ اثر شیشه‌ای و بلور فاخر متعلق به دورۀ قاجار ارائه‌شده است.

مدیر موزه هنرهای تزئینی ایران اظهار کرد: مقدار ورودی موزه برای بازدید از آثار این نمایشگاه و سایر آثار حاضر در موزه، ۴ هزار تومان است که هر ایرانی از عهده پرداخت آن برخواهد آمد. تلاش ما نیز بر این است که به مرور همه آثار تحت تملک موزه، برای همه علاقه‌مندان به نمایش درآید.

 

رکیب‌خانه، میزبان آثار فاخر شیشه‌ای دوره قاجار

 

صفامهر با اشاره به لزوم ارائه روایی آثار در موزه عنوان کرد: علاوه بر آثار شیشه‌ایِ ذکرشده که در معرض بازدید عموم قرار گرفته‌اند، آثار فلزی موزه نیز مانند کلاه‌خود، رکاب اسب، مدال‌ها و نشان‌ها به صورت یکجا و با چینش جدید و دارای روایت در معرض دید مخاطبان قرار گرفته‌اند؛ همچنین یک اثر چوبی نیز برای اولین‌بار به نمایش درآمده‌است.

او با تأکید بر اینکه در حال حاضر آثاری با ۳ متریالِ چوب، فلز و شیشه، با چینش جدید و اضافه کردن بخش‌های جدید در معرض بازدید قرار دارند، خاطرنشان کرد: در موزه‌ها باید رویداد اتفاق بیفتد و محتوا ارائه شود. این اقدامات جدید در همین راستا برنامه‌ریزی شده‌اند.

 

رکیب‌خانه، میزبان آثار فاخر شیشه‌ای دوره قاجار

 

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید