کد خبر:1601
پ
رسیدگی-شکایت-در-اداره-کار
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان خبرداد؛

رسیدگی به ۳۴هزار شکایت کارگری و کارفرمایی در اصفهان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: بالغ بر ۳۴ هزار دادخواست کارگری و کارفرمایی در سال ۱۴۰۱ رسیدگی و برای ۲۹ هزار مورد دادنامه صادر شد.  میثم مداحی ظهر یکشنبه در نشست خبری با بیان اینکه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ۳۵۹ خدمت ارائه می‌کند که یکی از آنها […]

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: بالغ بر ۳۴ هزار دادخواست کارگری و کارفرمایی در سال ۱۴۰۱ رسیدگی و برای ۲۹ هزار مورد دادنامه صادر شد.

 میثم مداحی ظهر یکشنبه در نشست خبری با بیان اینکه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ۳۵۹ خدمت ارائه می‌کند که یکی از آنها رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما در مراجع تشخیص و حل اختلاف است، اظهار داشت: ۳۴ هزار دادخواست کارگری و کارفرمایی در سال گذشته در هیئت‌های تشخیص رسیدگی و برای ۲۹ هزار مورد دادنامه صادر شد.

وی با اشاره به اینکه اداره کار استان ۴۹ هیئت تشخیص و ۲۱ هیئت حل اختلاف دارد، افزود: در مراجع حل اختلاف استان نیز بالغ بر هفت هزار دادخواست واصل شده و بالغ بر پنج هزار دادنامه صادر شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به اینکه در سراسر کشور بالغ بر ۴۰۰ هزار دادخواست در هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف در سال گذشته وصول شده است، اضافه کرد: از این تعداد ۱۰ درصد شکایت‌های کارگری و کارفرمایی مربوط به استان اصفهان بوده است‌.

وجود بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه شده تأمین اجتماعی در اصفهان

مداحی در خصوص چرایی افزایش دادخواست‌های کارگری و کارفرمایی در استان، گفت: اصفهان یک استان صنعتی است و بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه شده دارد و یکی از علل افزایش دادخواست‌ها حجم بالای افراد تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی است.

وی خاطرنشان کرد: ناآگاهی از قوانین از دیگر علت‌های افزایش طرح دعاوی در جوامع کارگری و کارفرمایی است که در این راستا آموزش قوانین در سطح کارشناسی و تشکلات را در پیش گرفتیم زیرا اگر افراد بر مسائل حقوقی اشراف داشته باشند طرح دادخواست‌های کارگری و کارفرمایی کاهش خواهد یافت.

کارگران ماهانه وضعیت قرارداد کاری خود را اعلام کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه برنامه‌های متعددی از جمله مشاوره رایگان و پیشنهادهای سازنده برای امور قراردادها کارگری در حال اجراست، ابراز داشت: همانگونه هر کارفرما ماهانه برای لیست بیمه به سازمان تأمین اجتماعی مراجعه می‌کند راه‌اندازی سامانه امور قراردادها در اداره کار کمک می‌کند که هر کارگر ماهانه بصورت خوداظهاری وضعیت قرارداد خود را اعلام کند و این امر ما را در انجام بازرسی هدفمند از مجموعه‌ها یاری می‌کنند.

مداحی با اشاره به اینکه در استان اصفهان ۱۲۰ هزار کارگاه مشمول قانون کار هستند. ادامه داد: ما تنظیم کننده روابط بین کارگر و کارفرما هستیم در حالی که جوامع کارفرمایی با اتمام دادخواست ما را متهم می‌کنند که اداره کار بیشتر از کارگران در دعاوی حقوقی حمایت می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه بازرسی از کارگاه‌های فعال تولیدی، حُسن و ایمنی کار را در این مجموعه‌ها ارتقا می‌دهد، اظهار داشت کارگاه‌های پرخطر را مبنا قرار دادیم و در این راستا بالغ بر ۲۹ هزار بازرسی طی سال گذشته انجام و سبب شد که ۲۵ درصد حوادث ناشی از کار در استان نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش یابد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه تشکل‌ها حلقه‌های واسط بین مردم و دولت هستند، افزود: بالغ بر ۶۷۰ تشکل کارگری و کارفرمایی در استان اصفهان وجود دارد و در سال گذشته بیش از ۱۷۰ تشکل جدید تشکیل شد.

بیش از ۱۷ هزار نفر در اصفهان تحت پوشش بیمه بیکاری

مداحی امنیت شغلی را از دیگر خدمات اداره کار عنوان کرد و گفت: سال گذشته بالغ بر ۱۷ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند؛ کارگرانی که به هر طریقی بیکار شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۸۰ هزار نفر بیکار در استان اصفهان وجود دارد، خاطرنشان کرد: یکی از وظایف مهم این مجموعه حاکمیتی ترسیم یک آینده مطلوب و بازار کار متناسب با آن است که در این راستا جلسات متعددی برای تحلیل و آینده پژوهشی بازار انجام شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: میزان نرخ بیکاری در بهار سال گذشته ۱۲.۶ درصد بود اما بهار امسال این نرخ به ۹.۲ کاهش یافت‌.

مداحی با بیان اینکه سال گذشته ۶۵ خانه کارگری تشکیل و ۲۲۵ دوره آموزشی و پیشگیری برگزار شد، افزود: در حوزه تعاون بالغ بر هفت هزار تعاونی ثبت شده که ۳۵۰۰ تعاونی فعال است و ۶۸ میلیون دلار محصول از تعاونی‌های استان در سال گذشته صادر شد.‌

جزئیات طرح تشویقی دولت برای ۳ دهک اول یارانه‌بگیر

وی با اشاره به اینکه در استان اصفهان یک میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار در ۹ دهک درآمدی یارانه دریافت می‌کنند، ابراز داشت: ۳۷۰ هزار خانوار در استان در سه دهک ابتدایی یارانه‌بگیران قرار دارند که ۴۵ درصد از آنان در شهرستان‌ها هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان به طرح تشویقی برای سه‌دهک اول اشاره کرد و گفت: این طرح تشویقی سه دهک یارانه بگیر شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی را شامل می‌شود که اگر این افراد ۵۰ درصد یارانه معادل ۲۰۰ هزار تومان را کالا برگ استفاده کنند ۱۲۰ هزار تومان معاول ۳۰ درصد اعتبار تشویقی به حساب آنان واریز می‌شود.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید