کد خبر:2611
پ
۱۴۰۲۰۶۱۱۰۰۰۴۰۹_Test_PhotoN

راه اندازی اولین آزمایشگاه علت‌یابی حریق غرب آسیا با اتکا به توان داخلی در اصفهان

رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در بسیاری از کشورها این آزمایشگاه‌ها به صورت خاص و زیر نظر اداره جرم‌شناسی فعالیت می‌کنند و ایران احتمالا جزء ۱۰ کشور مجهز به این آزمایشگاه است. حامد بدیحی رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی […]

رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در بسیاری از کشورها این آزمایشگاه‌ها به صورت خاص و زیر نظر اداره جرم‌شناسی فعالیت می‌کنند و ایران احتمالا جزء ۱۰ کشور مجهز به این آزمایشگاه است.

حامد بدیحی رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان درخصوص ویژگی های اولین آزمایشگاه علت‌یابی حریق در غرب آسیا که در اردیبهشت ۱۴۰۲ در اصفهان راه‌اندازی شد، اظهارداشت: با توجه به اینکه در شهر اصفهان و کشور و همچنین در غرب آسیا چنین آزمایشگاهی نبود لزوم ایجاد چنین مکانی احساس می‌شد تا بتوانیم علت‌های حریق‌ها را شناسایی کنیم و گزارش‌های مستند لازم مربوطه را به مراجع قانونی ارائه بدهیم.

وی افزود: در صورت وقوع حادثه آتش‌سوزی برای استفاده از بیمه باید مدارکی ارائه شود تا علت، عمدی و یاغیرعمدی بودن حریق  برای کارآگاهان و مراجع قضایی مشخص شود و این آزمایشگاه می‌تواند این مدارک را به صورت علمی و براساس گزارش‌، مستندسازی و ارائه کند.

بدیحی در مورد نتایج یکی از آزمایشات صورت گرفته در این مرکز گفت: با توجه به اینکه اجازه بیان موارد و اطلاعات را نداریم اما به طور کلی بگویم در حادثه‌ای تمام شواهد دال بر عمدی بودن آن بود اما پس از نمونه برداری مشخص شد حادثه به علت نشتی ماده آتش زا از یکی از تجهیزات در مکان مورد نظر اتفاق افتاده است. این امر باعث شد تجهیزات مکان مورد نظر  ایمنی سازی شود تا از حریق پیشگیری شود.

رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه سایراستان‌ها می‌توانند از خدمات این آزمایشگاه استفاده کنند تصریح کرد: تعداد این آزمایشگاه‌ها در کل جهان به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد، در این کار روش های علمی و تجربی در کنار هم قرار می‌گیرند.

وی گفت: به همین منظور نیروهایی توسط اساتید بین‌المللی و همچنین براساس استانداردهای ملی و بین المللی آموزش داده شده‌اند تا بتوانند به عنوان بازرس علت‌یابی در این آزمایشگاه فعالیت کنند.

 

 

بدیحی در مورد روند تاسیس آزمایشگاه خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه در این مورد نمونه داخلی نداشتیم، از سال ۹۰ واحد بازرسی فنی، تحقیق و پژوهش در این مورد را آغاز کرد و درنهایت با جمع آوری اطلاعات از استانداردها، تجهیزات، روش اجرا پس از یک سال و نیم آزمایشگاه بر اساس استاندارد های ملی و بین المللی ساخته شد.

رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه بخش قابل توجهی از تجهیزات این آزمایشگاه از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی خریداری شد یادآور شد: تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه اصفهان برای راه اندازی و ارائه روش‌های علمی تحقیق امضا و تیم کارشناسان شیمی و مرتبطین به آزمایشگاه تشکیل شد.

وی با تشریح فازهای این آزمایشگاه افزود: در فاز اول توانستیم نمونه برداری، جمع آوری نمونه، جداسازی، انتقال، آنالیز و گزارش‌دهی را انجام دهیم، فاز دوم آزمایشگاه شامل تکمیل دستگاه‌های اساسی مورد نیاز در آزمایشگاه است.

بدیحی در مورد تعداد مراجعان از زمان افتتاح تاکنون اضافه کرد: درخواست‌های علت‌یابی از شهرستان‌های دیگر هم داشتیم و همچنین نمونه حریق‌های قبلی در حال بررسی است به این دلیل نمی‌توان از تعداد مراجعان از زمان افتتاح تاکنون آمار دقیقی ارائه داد اما تاکنون موسسات و شرکت‌ها بیشترین درخواست علت‌یابی حریق را داشته‌اند و در منازل موارد خاصی مشاهده نشده است.

رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با بیان اینکه ورود نمونه به آزمایشگاه شرایط و ضوابطی مانند سرعت زمانی دارد و نیروها باید در اسرع وقت سرصحنه حاضر باشند تا نمونه‌برداری را انجام دهند ادامه داد: شیوه نمونه‌برداری نیز باید با توجه به استانداردهای بین‌المللی باشد تا با نمونه‌برداری صحیح، مسیر به‌ درستی پیش برود.

وی گفت: در تمامی آزمایشگاه‌ها صفر تا صد کار تعریف شده و همه مراحل مشخص است اما در آزمایشگاه حریق هر نمونه روش جدید و خاص خود را می‌طلبد و هر حریق با سایر حریق‌ها متفاوت است.

بدیحی با اشاره به اینکه این آزمایشگاه تنها آزمایشگاه غرب آسیاست، در مورد مراجعه‌کنندگان خارجی گفت: یک ماه و نیم قبل دوره علت‌یابی حریق خودرو به صورت آنلاین برگزار شد که از بین ۸۰۰ نفر شرکت کننده حدود ۳۰ نفر مخاطب از کشورهای دیگر بودند.

 

 

رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان  با تاکید براینکه هدف  ما ترویج و گسترش آزمایشگاه در سطح کشور است گفت: در بسیاری از کشورها این آزمایشگاه‌ها به صورت خاص و زیر نظر اداره جرم‌شناسی فعالیت می‌کنند و برهمین اساس ایران احتمالا جزء ۱۰ کشور مجهز به این آزمایشگاه است.

وی فعالیت آزمایشگاه حریق را مرتبط با خدمات شهری عنوان کرد و گفت: در کشورها آزمایشگاه حریق با پلیس مرتبط است.

بدیحی در پاسخ به اینکه آیا با شهرهای خواهرخوانده اصفهان همکاری دارید گفت: باتوجه به محدودیت امکانات اداره آتش‌نشانی، دانشگاه‌های شهرهای خواهرخوانده کمک‌هایی در جمع آوری اطلاعات و همچنین در مورد علت‌یابی حریق‌ها انجام دادند ولی احداث آزمایشگاه نتیجه تلاش‌های داخلی بوده و این امر بدون علم و نمونه قبلی ساخته شده است.

رئیس اداره بازرسی فنی و مجموعه آزمایشگاهی علت‌یابی حریق آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان متذکر شد: سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان تنها سازمانی است که در زمینه بازرسی از تجهیزات زمین های بازی و بادی  و صدور گواهی نامه نصب و بهره‌برداری مجوز فعالیت و ارائه تاییدیه را دارا است.

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید