کد خبر:4978
پ
۱۸۵۰۶۸۱۶_۳۴۳

بازیافت روزانه ۶ هزار لیتر بخار بنزین در انبار نفت شهید منتظری اصفهان

با اجرای طرح کهاب در انبار نفت شهید منتظری اصفهان روزانه ۶ هزار لیتر بخار بنزین در انبار نفت شهید منتظری اصفهان بازیافت می‌شود. معاون فنی عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان گفت: با اجرای طرح «کهاب» در انبار نفت شهید منتظری اصفهان روزانه حدود ۶ هزار لیتر بخار بنزین در صورت بارگیری […]

با اجرای طرح کهاب در انبار نفت شهید منتظری اصفهان روزانه ۶ هزار لیتر بخار بنزین در انبار نفت شهید منتظری اصفهان بازیافت می‌شود.

معاون فنی عملیاتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه اصفهان گفت: با اجرای طرح «کهاب» در انبار نفت شهید منتظری اصفهان روزانه حدود ۶ هزار لیتر بخار بنزین در صورت بارگیری حدود ۱۰ میلیون لیتر بنزین، بازیافت می‌شود و به چرخه مصرف باز می‌شود.

علیرضا سلیمی افزود: با اجرای طرح کهاب در انبار نفت شهید منتظری اصفهان به ازای بارگیری هر هزار لیتر بنزین، ۰.۶ لیتر بخار بنزین بازیافت می‌شود.

او خاطرنشان کرد: انبار نفت شهید منتظری اصفهان نخستین انبار نفت کشور است که طرح بازیافت بخارات بنزین (VRU) در آن از سال ۱۳۹۷ راه اندازی شد که این کار با توجه به حجم بالای بنزین بارگیری شده در آن از اهمیت و حساسیت بسیاری از لحاظ محیط زیستی و اقتصادی برخوردار است.

سلیمی با بیان اینکه انبار شهید منتظری یکی از بزرگترین انبار‌های نفت کشور است، اظهار داشت: روزانه هفت تا ۱۰میلیون لیتر فراورده نفتی در این انبار بارگیری می‌شود که با اجرای طرح کهاب، بخار بنزین جمع آوری شده طی فرایند مشخصی به بنزین مایع تبدیل و به چرخه مصرف باز می‌گردد.

او با تاکید بر اینکه طرح کهاب با هدف اصلی زیست محیطی و در اولویت بعد اقتصادی در انبار‌های نفت و جایگاه‌های عرضه سوخت مایع اجرا می‌شود، گفت: طبق مصوبه هیات وزیران از مهر سال ۱۳۹۹ جایگاه‌های جدید عرضه سوخت به شرطی راه اندازی می‌شوند که طرح کهاب در آن‌ها اجرا شده باشد.

سلیمی با بیان اینکه اصفهان از نظر اجرای طرح کهاب در رتبه دوم کشوری قرار دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس طرح شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تا پایان مهلت یک ساله باید یکهزار جایگاه سوخت در کشور به این طرح تجهیز شود که از این تعداد سهمیه اصفهان ۸۰ جایگاه است.

طرح کهاب شرکت نفت شامل «کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین» است که در آن بخار بنزین از محل تولید آن در مخازن جایگاه‌ها و نفتکش‌ها جمع آوری و سپس به بنزین مایع تبدیل می‌شود و مجدد به چرخه مصرف باز می‌گردد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید