کد خبر:9858
پ
۵۹۹۶۱۰۴

امینی فرد: چرا «اصفهان» در کمیسیون کشاورزی و شورای عالی آب هیج نماینده ای ندارد؟!

نماینده مجلسی که برای رای گرفتن از مردم، قول احیای زاینده رود را به آنها دهد وعده ای خلاف به مردم داده است چراکه احیای این رودخانه کار یک نفر و یک اقدام منطقه ای نیست و باید در سطح ملی و با وحدت همگانی مردم و مسئولان در شهرستانهای حوضه آبریز عملیاتی شود. جلال […]

نماینده مجلسی که برای رای گرفتن از مردم، قول احیای زاینده رود را به آنها دهد وعده ای خلاف به مردم داده است چراکه احیای این رودخانه کار یک نفر و یک اقدام منطقه ای نیست و باید در سطح ملی و با وحدت همگانی مردم و مسئولان در شهرستانهای حوضه آبریز عملیاتی شود.

جلال امینی فرد، کارشناس بیوتکنولوژی کشاورزی، در جمع اصحاب رسانه اصفهان با اشاره به سابقه فعالیت خود در موضوعات مرتبط با آب و آشنایی با حوضه آبریز زاینده رود و دغدغه‌های کشاورزان در این ارتباط اظهار کرد: چالشهای اصفهان در زمینه محیط زیست مانند آلودگی هوا، فرونشست زمین و گرد و غبار با همدیگر پیوستگی زیادی دارند و در این ارتباط امید ما این است که بتوانیم مشکل اصلی را که موضوع آب است درباره اصفهان رفع کنیم.

کارشناس بیوتکنولوژی کشاورزی تاکید کرد: همه ما می دانیم که بزرگترین چالش اصفهان، چالش‌های زیست محیطی است و جاری شدن زاینده رود در کاهش دیگر دغدغه‌های محیط زیستی مانند فرونشست، زمین آلودگی و غیره تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

 

۳ کانون موثر آلودگی در اصفهان

وی با بیان اینکه مطابق آمار دانشگاه صنعتی اصفهان، سه کانون آلودگی در این استان وجود دارد که از جمله این موارد حمل و نقل عمومی و مواردی مانند خودروهای فرسوده از جمله تاکسی، اتوبوس و موتورهای فرسوده و تک سرنشین‌ها هستند، تاکید کرد: صنایع نیز بخش زیادی از آلودگی هوای اصفهان را به خود اختصاص می‌دهند که با رصد و پایش می‌توان آن را کاهش داد.

امینی فرد با بیان اینکه سومین بخش آلودگی نیز مربوط به مصارف خانگی و صنوف است، تصریح کرد: باید جلوی توسعه صنایع به ویژه «آب بر» گرفته شود و اگر قرار به توسعه باشد این صنایع به بخش دیگری از کشور منتقل شود.

کاندیدای مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در طول ۴۵ سال بعد از انقلاب اسلامی افرادی که در کمیسیون آب، کشاورزی محیط زیست و منابع طبیعی مجلس، فعال بودند تاثیرگذاری چندانی در حوزه اصفهان و زاینده رود نداشته‌اند و دغدغه مردم اصفهان، کوهپایه، جرقویه ورزنه و هرند را نتوانستند برآورده کنند.

وی ادامه داد: لازم است مردم از میان کاندیداهایی مجلس شورای اسلامی برنامه‌ها و دیدگاه‌ها افراد را به درستی سنجیده و با علم و آگاهی کاندیداهای منتخب خود را انتخاب کنند.

امینی فرد تاکید کرد: امیدواریم در این دوره دغدغه‌های شهرستان اصفهان با قانونگذاری، تجمیع، اصلاح و به روز رسانی قوانین و با خرد جمعی، استفاده از نخبگان، اساتید دانشگاه، فرهنگیان و مطالبه گری رسانه‌ها گفتمان اصفهان سبز به نتیجه برسد تا دغدغه‌های زیست محیطی این حوزه انتخابیه برطرف شود.

وی ادامه داد: باید توجه کنیم که موضوعات زیست محیطی نباید به شکل منطقه‌ای دیده شود بلکه همیشه باید به شکل ملی مورد بررسی باشد چراکه زمانی که موضوع به شکل منطقه‌ای مورد توجه باشد، مشکلات فرهنگی و اجتماعی گره ای بر مشکلات موجود افزوده و مانع برطرف‌سازی چالش‌ها، می شود به نوعی که بعد از ۲۵ سال هنوز جریان دائمی زاینده رود را شاهد نیستیم.

اصفهان در کمیسیون کشاورزی و شورای عالی آب نماینده ندارد!

امینی در پاسخ به سوالی در این ارتباط که دغدغه‌های محیط زیستی در طول این سال‌ها توسط رسانه‌ها بارها مطرح شده و در صحبت با کارشناسان مختلف تنها راه حل رفع این بحران‌ها بازگشایی زاینده رود عنوان شده است اما نمایندگان مجلس در طول ادوار گذشته نیز هیچ نوع فعالیت تاثیرگذاری به جز وعده و وعید در این ارتباط نداشته‌اند، گفت: در این زمینه یکی از راهکارهای مهم، استفاده از ظرفیت کمیسیون آب و کشاورزی و حضور یک اصفهانی در این کمیسیون است و این در حالی است که اکنون در این کمیسیون، کمیته آب و شورای عالی آب که همه وزرای موثر در این بخش در آن حضور فعال دارند هیچ نماینده‌ای از اصفهان حضور ندارد که این موضوع جای سوال دارد.

وی با بیان اینکه در دوره قبل رئیس کمیته آب کشور نماینده بروجن بود که توانست طرح‌هایی که راکد و یا متوقف شده بود را به تصویب برساند، گفت: جای سوال هست چرا یک نماینده از استان اصفهانی که ۹۳ درصد حوضه زاینده رود را دارد، در هیچ یک از این نهادهای موثر حضور نداشته است.

امینی با بیان اینکه نماینده مجلس علاوه بر اینکه باید در کار خود تخصص داشته باشد باید دارای قدرت لابیگری و جلب نظرات نیز باشد، گفت: مطابق نظرات کارشناسان حدود ۱۵ نماینده فعال در مجلس حضور دارند که بسیاری از قوانین را به تصویب می‌رسانند؛ این در حالی است که قانونی مانند قانون جامع آب از پیش از انقلاب تا کنون هیچ نوع اصلاحی برای آن انجام نشده است.

وی اضافه کرد: همچنین قوانین مرتبط با حوزه آب، درطول ۴۵ سال گذشته تجمیع نشده است اما مسائل حوزه آب از جمله موضوعاتی است که باید به شکل ملی در مورد آن تصمیم گرفته شود تا هر یک از شهرستان‌های حوضه آبریز زاینده رود و حتی شهرستانهای خارج از حوضه در این ارتباط به شکل جداگانه مدعی نشوند.

تاکید کرد: همچنین باید حوضه‌های آبریز کشور به شکل ملی مورد بررسی و قانون گذاری باشد، در برنامه هفتم توسعه ماده ۴۰ بند «ه» گفته شده است که انتقال آب بین حوضه‌ای ممنوع است گرچه این قانون فعلا متوقف مانده است.

اضافه کرد: باید به این نکته توجه کنیم که در دوران جنگ ما همبستگی مثال زدنی و در سطح ملی برای مقابله با دشمن داشتیم و اکنون در حوزه آب نیز باید شاهد چنین روندی باشیم، یعنی به شکل ملی به حوزه آب نگاه کرده و جهادی در ارتباط با آن اقدام کنیم.

عدم تجمیع نظرات و تفکرات دولتهای مختلف درباره احیای زاینده رود

امینی فرد بیان کرد: طرح های بهشت آباد، چشمه لنگان، تونل دوم و سوم وغیره سالهاست وجود دارد وبخشی از انها اجرایی شده اما از سال ۷۹ تا کنون این طرح ها نتوانسته جریان دایمی آب زایند رود را به همراه داشته باشد، چراکه تفکری که برای احیای زاینده رود در دولت های مختلف و توسط اشخاص گوناگون وجود داشته، تجمیع نشده است.

تاکید کرد: باید تلاش کنیم که اصفهان در این دوره چندین نماینده در کمیسیون آب و محیط زیست داشته باشد؛ از برنامه های من برای کمیسیون این است که سازمان محیط زیست به وزارت خانه تبدیل شود، چراکه معاون رئیس جمهور را نمی توان به مجلس کشاند اما برای وزیر می توان حکم تحقیق و تفحص صادر کرد و از وی درباره عملکرد سوال کرد و اگر توجیهی نداشت وارد مراحل بعدی شویم.

افزود: من به تنهایی نمی توانم قول دهم که به تنهایی زاینده رود را احیا کنم، این یک وعده خلاف است، باید با صداقت مردم صحبت کرده و در کنار مردم دست به دست هم دهیم برای این هدف، جمعیتی که در اصفهان و حوزه انتخابیه چهار شهرستان جدید وجود دارد برخی بومی اصفهان و برخی از شهرهای دیگر در اصفهان ساکن هستند اما در این شهر امرار معاش از هوا و آب اصفهان استفاده می کنند، همگی باید اختلافات را کنار گذاشته و با اتحاد و همراهی زاینده رودی که خشکی آن نشاط و سرزندگی را از پیر و جوان گرفته است احیا کنیم.

ارزش گواهی خودوری فرسوده

در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: هم اکنون منتظر آن هستیم تا آیین نامه اجرایی اسقاط ماشین‌های فرسوده توسط دولت پس از گذشت یک سال از تاریخ تصویب ابلاغ شود و از ابتدای سال ۱۴۰۳ بتوانیم رشد مناسبی در زمینه اسقاط خودروهای فرسوده، کاهش مصرف سوخت، کمک به رفع ناترازی بنزین و گازوئیل، کاهش آلودگی هوا و زیبایی مبلمان شهری را شاهد باشیم؛ امیدواریم با اجرای این طرح در سال ۱۴۰۳ همچنین ارزش گواهی خودروی فرسوده مالک در طرح جایگزین، در فاکتور خودرو اعمال و واریزی آنها کمتر شود.

کاندیدای مجلس تاکید کرد: به بحث شفافیت آرا از صفر تا صد درصد اعتقاد دارم؛ مردم باید از طریق رسانه ها و بررسی مناظره‌های نمایندگان به درستی صلاحیت کاندیداها را بررسی کرده و وارد پروسه انتخاب نماینده شوند.

وی تاکید کرد: رسانه گفتمان سبز به شکل ۱۴ ساعته راه اندازی کرده ایم که بخش نظرات نیز در آن اضافه می شود تا هر کاری خواستیم در مجلس انجام دهیم در این رسانه با مرم مطرح و نظرات آنها را نیز جویا شویم.

منبع
خبرآنلاین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید