کد خبر:6708
پ
۱۸۷۳۳۳۹۸_۹۱۰

ارسال صورتحساب الکترونیکی اشخاص حقوقی

اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به صورت سراسری  الزامی شد. مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: از اول دی، همه اشخاص حقوقی و برخی اشخاص حقیقی بصورت طبقه بندی و پلکانی در سامانه مودیان موظف به صدور صورتحساب‌های الکترونیکی نوع ۱ یا ۲ شدند. احمدرضا مدبرنیا افزود: همه اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) که […]

اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به صورت سراسری  الزامی شد.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: از اول دی، همه اشخاص حقوقی و برخی اشخاص حقیقی بصورت طبقه بندی و پلکانی در سامانه مودیان موظف به صدور صورتحساب‌های الکترونیکی نوع ۱ یا ۲ شدند.

احمدرضا مدبرنیا افزود: همه اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) که میزان فروش خالص کالا و خدمات سال ۱۴۰۲ آن‌ها تا پایان شهریور امسال، بیشتر از ۱۸۰ میلیارد ریال بوده است و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مرتبط با طلا، جواهر و پلاتین با هر میزان فروش کالا و خدمات مشمول این قانون هستند.

او گفت: همچنین صاحبان حرفه ها، پزشکان، پیراپزشکان، داروخانه داران، وکلا همچنین فروشندگان مواد معدنی (واحد‌های فراوری مواد معدنی موضوع بند م تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲) با هر میزان فروش ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی هستند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان ادامه داد: مودیان مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان برای ثبت نام باید به نشانی my.tax.gov.ir مراجعه کنند. به گفته مدبرنیا، ارائه صورتحساب از طریق کارپوشه موَدی در این سامانه یا استفاده از خدمات شرکت‌های معتمد سازمان امور مالیاتی کشور صورت می‌گیرد.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با تکذیب اخذ مالیات ۲۵ درصدی از صنف طلافروشان که درشبکه‌های مجازی و بین برخی مردم شایعه شده است، گفت: هیچ مالیات جدید یا افزایش نرخی در صنف طلا وضع نشده است.

مدبرنیا افزود: بر اساس قانون، اصل طلا و جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوع‌های ساخته شده از این فلزات معاف از مالیات بر ارزش افزوده و فقط اجرت ساخت و سود فروشنده که سهم کوچکی از مبلغ پرداختی بابت خرید است، مشمول مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

او تأکید کرد: فقط تکلیف قانونی که از قبل برای اعضای صنف طلا در نظر گرفته شده بود، این است که طلافروشان مصنوع‌های طلا و پلاتین، بر اساس جزء ۴ بند «ب» ماده ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰، از اول دی امسال مکلف به اتصال به سامانه مودیان مالیاتی و ارسال الکترونیکی صورتحساب‌های خرید و فروش طلا و جواهر شدند و این برای الزام قانون تسهیل کسب و کار‌هاست.

مدبرنیا افزود: در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مالیات طلا و جواهر تغییری نکرده است و طلافروشان مانند سابق ملزم هستند،۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از اجرت و کارمزد طلا را بپردازند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان در پایان تأکید کرد: طبق ماده ۲۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، مؤدیانی که به سامانه امور مالیاتی متصل نشده و صورتحساب‏های الکترونیک را ارسال نکنند، به میزان۱۰ درصد کل فروش خارج از سامانه، جریمه می‌شوند.

در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، رئیس جمهور، لایحه تسهیل تکالیف مؤدیان را ۲۹ آذر امسال ابلاغ کرد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید