کد خبر:2239
پ
۴۶۴۰۵۹۱
مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان خبر داد؛

آغاز غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی نوزادان در اردستان

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان از آغاز غربالگری ۵۴ بیماری‌ متابولیک ارثی نوزادان در این شهرستان، خبر داد.  امروز شنبه ۴ شهریور ماه ۱۴۰۲ همزمان با هفته دولت طرح غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی با حضور احمدی‌طبا فرماندار، ذبیحی مدیر شبکه بهداشت، زاهدنژاد معاون بهداشتی و کارشناسان ستادی مرکز بهداشت در مرکز خدمات جامع سلامت […]

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان از آغاز غربالگری ۵۴ بیماری‌ متابولیک ارثی نوزادان در این شهرستان، خبر داد.

 امروز شنبه ۴ شهریور ماه ۱۴۰۲ همزمان با هفته دولت طرح غربالگری بیماری‌های متابولیک ارثی با حضور احمدی‌طبا فرماندار، ذبیحی مدیر شبکه بهداشت، زاهدنژاد معاون بهداشتی و کارشناسان ستادی مرکز بهداشت در مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی شماره ۲ اردستان آغاز شد.

حسن ذبیحی مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان در حاشیه آغاز این طرح اظهار داشت: این غربالگری برای اولین بار در شهرستان اردستان راه اندازی شده و بهترین زمان مراجعه ۳ تا ۵ روزگی نوزادان و همزمان با آزمایش نمونه‌گیری کم کاری تیروئید و PkU است.

وی با بیان اینکه آزمایش صرفاً با ۵ قطره خون از پاشنه نوزاد انجام می‌شود، تصریح کرد: با اجرای این طرح ۵۴ بیماری متابولیک ارثی شناسایی شده و با تشخیص و درمان به موقع بیماری‌های متابولیک ارثی از معلولیت‌های ذهنی و جسمی نوزادان جلوگیری می‌شود.

لازم به ذکر است این طرح در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شهرستان اردستان انجام می‌شود.

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید