کد خبر:16431
پ

کیفیت هوای کلانشهر اصفهان قابل قبول است

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال با میانگین ۸۳ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز  در ایستگاه خیابان‌های ۲۵ آبان با عدد ۱۶۵ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و […]

شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال با میانگین ۸۳ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز  در ایستگاه خیابان‌های ۲۵ آبان با عدد ۱۶۵ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در خیابان احمدآباد با عدد ۱۴۸، خیابان پروین اعتصامی ۱۱۰ و خیابان میرزا طاهر ۱۱۸ AQI ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص کیفی هوا همچنین در ایستگاه پارک زمزم با عدد ۶۲، میدان انقلاب و خیابان فیض ۶۳، بزرگراه خرازی ۹۱، دانشگاه صنعتی ۸۱، رهنان ۷۲، خیابان زینبیه ۹۶، سپاهان‌شهر ۵۲، خیابان فرشادی ۶۵، بولوار کاوه ۶۸ و ایستگاه ولدان (خیابان ورزشگاه میثاق) ۷۰ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در زرین‌شهر با میانگین ۷۶، خمینی شهر ۶۰، شاهین‌شهر ۸۲ و مبارکه با میانگین ۹۴ AQI در وضعیت قابل قبول و در کاشان و نجف آباد به ترتیب با میانگین ۱۱۴ و ۱۴۲ ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهر سجزی، قهجاورستان و شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O ۳)، دی اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی اکسید گوگرد (SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید