کد خبر:16805
پ
فرماندار ورزنه:

کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود

فرماندار ورزنه گفت: در دولت چهاردهم ضرورت دارد کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی و حقابه تالاب دیده شود تا شاهد بحران ریزگردها نباشیم. سعید رحیمی درباره خشکی تالاب گاوخونی و تبعات آن، اظهار کرد: در جدول منابع و مصارف، حقابه تالاب گاوخونی دیده شده است اما در چند سال گذشته شرکت آب منطقه‌ای و […]

فرماندار ورزنه گفت: در دولت چهاردهم ضرورت دارد کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی و حقابه تالاب دیده شود تا شاهد بحران ریزگردها نباشیم.

سعید رحیمی درباره خشکی تالاب گاوخونی و تبعات آن، اظهار کرد: در جدول منابع و مصارف، حقابه تالاب گاوخونی دیده شده است اما در چند سال گذشته شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو به همان جدول منابع و مصارف که قانون خودشان است عمل نکرده‌اند به همین دلیل اکنون بیش از ۹۹ درصد مساحت تالاب خشک است که این خشکی و نرسیدن آب به آن سبب شده در چندماه گذشته بحران ریزگردها تشدید شود به طوری که با کوچک‌ترین وزش باد، ریزگردها داخل هوای شهرهای اطراف و از جمله اصفهان می‌شود.

وی افزود: این مشکل سبب بحران ریزگرد برای استان اصفهان و پایین آمدن کیفیت زندگی و افزایش بیماری در استان شده و روی سرمایه‌گذاری در اصفهان تأثیر منفی می‌گذارد. حقابه تالاب گاوخونی باید به موقع داده و به قانون عمل شود تا دچار این بحران‌ها نشویم.

فرماندار ورزنه تصریح کرد: در دولت چهاردهم ضرورت دارد کمیته ملی احیای تالاب گاوخونی راه‌اندازی شود. طبق کنوانسیون رامسر در ذیل تالاب‌های زنده هستیم و اگر وضع به همین منوال پیش رود و تالاب خشک شود از کمیسیون رامسر خارج می‌شویم که تبعات بدی دارد، به‌طوری که در ذیل کنوانسیون مونترال خواهیم رفت که برای کشور و استان اصفهان زیبنده نیست.

رحیمی خاطرنشان کرد: رهاسازی آب در تالاب گاوخونی مطالبه مردم است و کف خشک تالاب منبع ریزگرد برای استان شده است. وقتی حقابه به صنعت، شرب و کشاورزی می‌دهند حقابه تالاب گاوخونی نیز باید داده شود که شرکت آب منطقه‌ای و وزارت نیرو باید در این باره اقدام کنند.

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید