کد خبر:7323
پ
۱۴۰۲۱۰۰۲۰۰۰۵۲۶_Test_PhotoN

جوامع محلی به کمک حفاظت از عرصه‌های طبیعی می‌آیند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: به دلیل استقبال بسیار خوب مردم انارک برای حفاظت از منابع طبیعی، سرمحیط‌بانی این بخش افتتاح شده است که اگر این اتفاق برای ۳ منطقه دیگر نیز رقم بخورد، می‌تواند یک الگویی برای کل کشور باشد. احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار کرد: حفاظت مشارکتی […]

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: به دلیل استقبال بسیار خوب مردم انارک برای حفاظت از منابع طبیعی، سرمحیط‌بانی این بخش افتتاح شده است که اگر این اتفاق برای ۳ منطقه دیگر نیز رقم بخورد، می‌تواند یک الگویی برای کل کشور باشد.

احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار کرد: حفاظت مشارکتی از عرصه‌های طبیعی و مناطق تحت مدیریت با مشارکت جوامع محلی اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به افتتاح سرمحیط بانی انارک افزود: در حوزه شهرستان نایین چهار منطقه مشخص شده است و شامل ۲ محدوده در بخش انارک و ۲ عرصه در بخش مرکزی است که این مناطق می‌توانند تکمیل‌کننده حلقه حفاظتی محیط زیست در منطقه عباس‌آباد باشند.

  لاهیجان‌زاده بیان کرد: استان اصفهان به واسطه ویژگی‌های اقلیمی نهفته از تنوع زیستی خیلی بالایی برخوردار است که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار حفاظت شده جزو مناطق چهار‌گانه بوده و ۷۰۰ هزار هکتار منطقه، شکار ممنوع است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: در این استان مناطقی که پتانسیل و ظرفیت بالای حفاظتی دارند اما تحت مدیریت محیط زیست استان قرار نگرفته‌اند، بسیار زیاد است که به دلیل گستردگی زیاد این عرصه‌ها و همچنین کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در محیط زیست و منابع طبیعی، باید از توان و ظرفیت‌های مردمی استفاده شود.

 


افتتاح سر محیط‌بانی انارک نایین

وی عنوان کرد: هم اکنون به دلیل استقبال بسیار خوب مردم انارک برای حفاظت از این ثروت ملی، سرمحیط‌بانی این بخش افتتاح شده است که اگر این اتفاق برای ۳ منطقه دیگر نیز رقم بخورد، می‌تواند یک الگویی برای کل کشور باشد.

لاهیجان‌زاده ادامه داد: ۲ استان یزد و کرمان آغازگر حفاظت مشارکتی در کشور بودند که البته بخش خصوصی به میدان آمده و با کمک مردم محلی حفاظت را انجام می‌دهد اما در نایین این حفاظت تماماً به همت مردم شکل گرفته است و باید این اتفاق به وقوع بپیوندد که تمام عرصه‌های باقی مانده استان را به کمک جوامع محلی حفاظت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: اینکه یک منطقه‌ای تحت حفاظت قرار بگیرد، مسائل حقوقی و قانونی زیادی را بر آن مترتب می‌کند و به واسطه این پشتوانه قانونی است که مناطق طبیعی ما پایدار باقی مانده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر منابع طبیعی کشور را ثروت ملی بدانیم که در دل این ثروت انواع فلزات گران‌بها قرار دارد، عرصه‌هایی در منابع طبیعی وجود دارند که حکم الماس و یاقوت را داشته و به عنوان مکان‌های ویژه حفاظت شده اعلام شده و در طبقه‌بندی چهارگانه محیط زیست قرار می‌گیرند.

لاهیجان‌زاده تصریح کرد: در کشور ما حدود ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار عرصه حفاظت شده و شکار ممنوع وجود دارد که در مقابل این عرصه پهناور فقط ۳ هزار محیط‌بان داریم یعنی به طور متوسط هر ۶ هزار هکتار را یک نفر محیط‌بان می‌تواند محافظت کند؛ در جایی مثل شهرستان نایین این عدد به ۱۳ هکتار می‌رسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: سازمان محیط زیست چون از نظر کمی و کیفی جوابگوی حفاظت کافی از این مناطق نیست، در این چند سال رویکرد خود را تغییر داده است و بنا دارد که در یک چارچوب قانونی به کمک جوامع محلی این حفاظت را تقویت کند.

وی در خصوص مبحث حفاظت مشارکتی، افزود: به دلیل اینکه مردم خودشان را در قبال عرصه طبیعی مسؤول دیده‌اند، آمار به شدت افزایش پیدا کرده و نتایج درخشانی رقم خورده است.

لاهیجان‌زاده تصریح کرد: سازمان محیط زیست این موضوع را تکمیل و یک شیوه نامه برای حفاظت مردمی تدوین کرده است که حدود یک ماه پیش در کمیسیون زیربنای دولت تدوین و یک هفته پیش در دولت تصویب شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: در واقع این امر از نظر ابراز قانونی مصوبه دولت را گرفته و قرار است در شورای عالی محیط زیست نیز این موارد تکمیل شود که قدم خیر بزرگی برای این کار خواهد بود.

منبع
فارس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید