کد خبر:16708
پ

تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری اصفهان و انجمن علمی هنر و ادبیات تطبیقی ایران امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری‌ بین شهرداری اصفهان و انجمن علمی هنر و ادبیات تطبیقی ایران با هدف بهره‌گیری از دستاوردهای پژوهشی در زمینه بازنمایی حافظه و هویت شهری امضا شد. اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان روز سه شنبه اعلام کرد: این تفاهم‌نامه در زمینه مدیریت و برگزاری پنج نشست و یک عنوان هم‌اندیشی درباره «جایگاه اسناد، روایت‌ها […]

تفاهم‌نامه همکاری‌ بین شهرداری اصفهان و انجمن علمی هنر و ادبیات تطبیقی ایران با هدف بهره‌گیری از دستاوردهای پژوهشی در زمینه بازنمایی حافظه و هویت شهری امضا شد.

اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان روز سه شنبه اعلام کرد: این تفاهم‌نامه در زمینه مدیریت و برگزاری پنج نشست و یک عنوان هم‌اندیشی درباره «جایگاه اسناد، روایت‌ها و هنر در بازنمایی حافظه شهری» و انتشار مجموعه مقالات پژوهشی در این موضوع مهم هویتی منعقد شد.

دبیر علمی نشست‌های موزه تاریخ شهرداری اصفهان گفت: با توجه به اهمیت موضوع حافظه و هویت شهری در انسجام‌بخشی و پیوند میان شهروندان، پژوهشگران و مدیریت شهری، طرح مطالعاتی و پژوهشی موزه تاریخ شهرداری اصفهان و انجمن علمی هنر و ادبیات تطبیقی شکل گرفت و در قالب تفاهم‌نامه همکاری علمی امضا شد.

میثم یزدی با بیان اینکه با گسترش مطالعات بین‌رشته‌ای و بین‌فرهنگی در سال‌های اخیر، فضاهای شهری و انسانی به منزله بستر وقوع رفتارهای مدنی و مدرن شهروندان مورد توجه محققان بسیاری قرار گرفته است، افزود: تنوع پژوهش‌های انجام‌شده در حوزه‌های مختلف و گسترش مطالعات فرهنگی مرتبط با بسترهای تاریخی و جغرافیایی، شاهدی بر چند شاخه یا چند کانونی بودن دانش تاریخ و جغرافیای شهری است.

این استاد دانشگاه و پژوهشگر هنر با اشاره به نشست‌های برنامه‌ریزی شده با انجمن علمی هنر و ادبیات تطبیقی ایران، ادامه داد: تلاش می شود در این نشست‌ها، بر پایه نتایج پژوهش‌های دهه‌های اخیر که جهان امروز را برآمده از حافظه تاریخی و جغرافیامحور، نشان‌مند و روایتمند می‌داند، به مسائل شهری در چارچوب اهداف معین از منظری بین‌متنی پاسخ داده شود.

یزدی بیان کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه در سال جاری چند نشست و یک هم‌اندیشی با عنوان «روایت شهر در میدان‌های متعدد» بر اساس نگاه به تعدد روایت‌های موجود از شهر از منظرهای مختلف میان ‌رشته‌ای همراه برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام زمینه‌ای برای بررسی و بیان دیدگاه‌های استادان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به مسائل شهر، روایت ها، اسناد، هویت و توسعه و تحول شهری فراهم می کند.

یزدی ادامه داد: انجمن علمی هنر و ادبیات تطبیقی ایران نیز تلاش می‌کند با نگاه میان رشته‌ای به حافظه و مطالعات شهری اصفهان برای بازاندیشی و طرح پرسش‌هایی جدید در این زمینه اقدام کند.

وی، دغدغه های کلیدی این پژوهش ها را شامل چند پرسش دانست و گفت: این پرسش‌ها درباره تصویرها و تصورهای موجود از شهر اصفهان در آثار مرتبط با این حوزه، فرآیندهای بازنمایی فضاهای شهری اصفهان، جایگاه شهر در روایت‌های مختلف مدیران، نویسندگان، پژوهشگران و شهروندان، تاثیر روایت‌های شهری در اصلاح سبک زندگی شهروندان و جایگاه مطالعه تطبیقی و بین‌رشته‌ای اسناد، متون، هنرهای شهری و رسانه در روایت شهری است.

 انجمن علمی هنر و ادبیات تطبیقی ایران متشکل از جمعی استادان و پژوهشگران عرصه ادبیات و هنر است که امور تحقیقاتی و مباحث آموزشی و برگزاری همایش را دنبال می‌کنند.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید