کد خبر:16739
پ
میان طلوع تا غروب ستاره های ما و آنها، تفاوت از زمین تا آسمان است

به بهانه درخشش ستاره ۱۶ ساله در آسمان یورو ۲۰۲۴

ستاره ۱۶ ساله اسپانیا یکشنبه هفته آینده چه موفق شود درست یک روز بعد از فوت کردن شمع تولد ۱۷ سالگی خود جام قهرمانی یورو ۲۰۲۴ را بالای سر ببرد و چه با حذف اسپانیا در نیمه نهایی این بازی ها پایش به فینال نرسد، چندان فرقی نخواهد کرد، نام «لامین یامال» در تاریخ یورو […]

ستاره ۱۶ ساله اسپانیا یکشنبه هفته آینده چه موفق شود درست یک روز بعد از فوت کردن شمع تولد ۱۷ سالگی خود جام قهرمانی یورو ۲۰۲۴ را بالای سر ببرد و چه با حذف اسپانیا در نیمه نهایی این بازی ها پایش به فینال نرسد، چندان فرقی نخواهد کرد، نام «لامین یامال» در تاریخ یورو و در ذهن فوتبالدوستان به عنوان یکی از ستاره های هفدهمین دوره از رقابت‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا حک شد؛ بازیکنی که همزمان با گذراندن کلاس درس مدرسه اش در بالاترین سطح کلاس فوتبال این قاره سبز شرکت کرده است.

 

این بچه مدرسه ای ماتادورها در یورو ۲۰۲۴ رکوردهای متعددی را هم شکسته است. پدیده ۱۶ ساله بارسا نه به اسطوره سابق رئال رحم کرد نه به اعجوبه این روزهای «کهکشانی ها». یامال که با حضور ثابت در ترکیب اسپانیا در جام ملت های اروپا جوان‌ترین بازیکن تاریخ یورو شناخته شد، با صعود تیم ملی کشورش به مرحله یک هشتم نهایی و  با حضور در بازی برابر گرجستان، در یک شب در آلمان ۳ رکورد را از آن خود کرد. او با ۱۶ سال و ۳۵۳ روز سن موفق شد به رکورد جوان‌ترین بازیکنی که در مرحله حذفی یورو حضور داشته، برسد؛ در حالی که رکورد قبلی در اختیار جود بلینگام، در دوره قبلی بازی‌ها بود. ستاره ۲۰ساله مادریدی ها در یورو ۲۰۲۰ که در سال ۲۰۲۱ برگزار شد، با ۱۸سال و ۴ روز در ترکیب تیم ملی انگستان مقابل اوکراین به میدان رفته بود. لامین در بازی با گرجستان علاوه بر شکستن رکورد اعجوبه رئال، به رکورد تاریخی زین الدین زیدان هم رسید! ستاره ۱۶ ساله کاتالان ها در جریان آتش بازی ماتادورها در آن شب با ثبت ۷ شوت و ایجاد ۶ موقعیت گل موفق به شکستن دستاورد اسطوره سابق رئال شد؛ زیدان در سال ۲۰۰۴  و در جریان بازی فرانسه مقابل سه شیرها توانسته بود با ۶ شوت و ۶ ایجاد موقعیت گل این رکورد را به نام خود بزند.

 

اما این پایان رکوردزنی های یامال نبود. او رکورد ابرستاره پرتغالی ها در یورو را هم شکست. یامال جمعه شب در بازی اسپانیا مقابل ژرمن ها با پاس گلی که در دقیقه ۵۱ به دنی اولمو داد علاوه بر اینکه نقش پررنگی در حذف آلمان میزبان از یورو ایفا کرد به دومین بازیکن زیر ۲۰ سال تاریخ جام ملت های اروپا تبدیل شد که در ساختن بیش از ۲گل در این رقابت ها تأثیر مستقیم داشته است. او در ۳۲۷ دقیقه حضورش در یورو ۲۰۲۴ موفق به ثبت ۳ پاس گل شده است در حالی که پیش از او عنوان تنها بازیکن زیر ۲۰ سال که رکورد ثبت بیش از ۲ پاس گل در این رقابت ها را داشت را رونالدو در یورو ۲۰۰۴  به خود اختصاص داده بود؛ یعنی ۲۰ سال پیش و زمانی که هنوز پدیده ای به نام یامال نه تنها پا به دنیای فوتبال نگذاشته بود بلکه هنوز چشمانش را به روی دنیا هم باز نکرده بود. 

 

اما حالا لامین یامال، پدیده ۱۶ ساله اسپانیا نه تنها با درخشش در رقابت‌های یورو ۲۰۲۴، نام خود را در تاریخ این مسابقات ماندگار کرده بلکه یکی یکی رکوردهای اسطوره های فوتبال را درو کرده و پیش می رود. اگر لامین یامال در بازی فردا شب تیمش در برابر فرانسه موفق به گشودن سنگر خروس ها هم بشود می تواند ۵ روز پیش از پا گذاشتن به هفدهمین سال زندگی اش، نام خود را به عنوان جوان‌ترین گلزن یورو در تاریخ این رقابت ها ثبت کند. این رکورد فعلاً در اختیار «یوهان وونلانتن» است که در یورو ۲۰۰۴ با ۱۸ سال و ۱۴۱ روز موفق به گلزنی برای تیم ملی سوئیس شد.

 

با این حال، چه پای لامین یامال در بازی فردا شب در مرحله نیمه نهایی یورور ۲۰۲۴ به گلزنی باز شود چه نشود، چه ماتادورها با شکست فرانسه به فینال این رقابت ها راه پیدا کنند یا با مغلوب شدن در برابر خروس ها به اسپانیا برگردند و چه اسپانیا فاتح هفدهمین جام طلای یورو شود یا نه، تاریخ فراموش نخواهد کرد که چطور یک بچه مدرسه ای پیش از فوت کردن شمع ۱۷ سالگی خود توانست با درخشش در این تورنمنت فوتبالی با شکستن رکورد ستاره های آسمان جهان فوتبال نام خود را در نه تنها در تاریخ مسابقات جام ملت‌های اروپا بلکه در تاریخچه فوتبال دنیا جاودانه کند. بازیکنی که این روزها عکس نوزادی او در کنار لیونل مسی، ستاره سابق بارسا دست به دست می شود و بدون شک هیچکس آن زمان فکر نمی کرد که روزی مدیران این باشگاه اسپانیایی در حالی که جدایی ابرستاره آرژانتینی خود را به فراموشی سپرده اند روی پدیده ۱۶ ساله خود برچسب غیرقابل فروش بزنند.

 

به راستی که امیر قلعه نویی راست می گوید این روزها در فوتبال سن فقط «یک عدد» است؛ منتها این عدد در فوتبال ایران و شاید به باور ضرب المثل «دود از کنده بلند می شود» هرچه بالاتر برود ارزش پیدا می کند اما در فوتبال دنیا هرچه کمتر باشد،گرانبها است! در ایران کم نداشته و نداریم بازیکن هایی که همچون یامال در سنین پایین در فوتبال حرفه ای خودی نشان داده اند، شاید نه به اندازه پدیده ۱۶ ساله اسپانیا اما در حد و اندازه های حضور در ترکیب تیم ملی ایران بوده اند. با این تفاوت که یا سکانداران فوتبال در این مرزو بوم همچون سرمربیان روز فوتبال دنیا به این بازیکن ها میدان نداده اند تا شاهد درخشش بیشتر آنها در آسمان فوتبال ایران باشیم یا اینکه خود آنها قدر خود را ندانسته و همچون یامال دور از هیاهوی حواشی فوتبال به بازی و حضور پرتلاش در تمرینات نپرداخته اند و به مرور خاموش شده اند طوری که این روزها خیلی که خوش شانس باشند فقط گاه گاهی نامی از آنها در گوشه خاطر فوتبالدوستان این سرزمین متبادر می شود؛ بازیکنانی چون مجاهد خذیراوی، رضا حقیقی، پیام صادقیان، آرش افشین یا مهرداد پولادی. راستی چه خبر از مهندس محبوب پرسپولیسی ها؟ بازیکنی که با پیراهن ذوب آهن اصفهان در ۱۶ سالگی با گلی تماشایی در ورزشگاه آزادی سنگر سرخپوشان پایتخت را فروریخت اما خیلی زود اسیر حواشی شد و این روزها  شاید حتی با درخشش  لامین یامال در سن ۱۶ سالگی هم کمتر کسی در ایران یادش باشد که فوتبال این سرزمین هم ستاره ای داشت به نام محسن مسلمان که در همین سن و سال با درخشش در جمع گاندوها نام خود را به عنوان یکی از جوان‌ترین بازیکنان تاریخ لیگ حرفه‌ای ایران ثبت کرد!

 

خبرنگار زاینده رود:مرضیه غفاریان

 

منبع
زاینده رود
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید